משפחת נפטרת הופנתה ל"מאכער" שגבה ממנה כספים על שירותי קבורה חינמיים

 
עודכן 16:50 25/08/2016

סבתה של ליטל חקאק נפטרה בבילינסון בפתח תקווה, והופנתה על ידי בית החולים לאדם מחברת קדישא פרטית שגבה מהם אלפי שקלים על שירותי קבורה שניתנים בחינם. משרד הבריאות: "אין מדובר בחברה פרטית אלא בשלוחה או עמותה מטעם חברה קדישא"

 
 
 
 
 

מסתבר שבמקביל לצער הרב על מות קרוב משפחה, יש מי שעומדים ומחכים על מנת לגזור קופון מכך. סבתה של ליטל חקאק נפטרה בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה, ומשפחתה הופנתה לאדם בשם מר שפיגל על ידי בית החולים.


אותו שפיגל אינו עובד בחברת קדישא העירונית, אלא הוא חלק מחברת קדישא פרטית העובדת מול זו העירונית ומשמש כמתווך. שפיגל חייב את משפחת הנפטרת לשלם כ-1,500 ש"ח על הוצאות הקבורה מבלי לפרט את סעיפי החיוב, ומשביקשו פירוט עשה זאת "בחוסר רצון", לדבריהם.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

קרון רכבת עלה באש באזור חדרה, שיבושים בתנועת הרכבות

הילדה שניצלה בזכות אחותה, האם ששרדה ואיבדה את בתה התינוקת
הותר לפרסום: כתב אישום יוגש בגין ניסיון רצח העבריין סימו מלכה

בנוסף, שפיגל החתים את המשפחה על ייפוי כוח מול חברה קדישא העירונית, ואף מחתים אותם על הסעיף המציין כי הם יכולים לקבל את השירותים ללא תשלום, אך בוחרים לקבל אותם ממנו בתשלום, וזאת ללא ציון עובדה זו בפניהם, לטענתם.

 

 

 
שירותי קבורה בתשלום. הר המנוחות בירושלים
שירותי קבורה בתשלום. הר המנוחות בירושלים צילום : רויטרס
 

ח"כ מירב מיכאלי מהמחנה הציוני הגישה הצעת חוק המטפלת בנושא. "זו אחריותה של המדינה להגן על המשפחות", היא אומרת, "החוק מחייב את המדינה לשלם את כל הוצאות הקבורה. החוק שהעברתי מוודא שהמשפחות לא ינוצלו לרעה, חובה על בתי החולים לציית להוראות משרד הבריאות בנושאים אלה".


דניאל בר מהמשרד לשירותי דת אמר על המקרה: "לכל אזרח בישראל מגיעה קבורה בחינם. בבתי החולים יושבים חאפרים שמנצלים את תמימותם ורגישותם של המשפחות ובעצם גובים מהם כספים שלא כדין. אנו מבקשים מהציבור להתקשר למוקד של המשרד לשירותי דת ולקבל את הזכויות המגיעות להן".

 

 

משרד הבריאות הגיב: "פנייתכם הועברה למנהל הרפואה ונערך בירור מול בית החולים. מבית החולים נמסר שאין מדובר בחברה פרטית אלא בשלוחה או עמותה מטעם חברה קדישא".

 

מבית חולים בלינסון נמסר: "העסקתה של העמותה נעשתה על פי דין ואיננה מנוגדת לחוזר משרד הבריאות.
לאור פנייתכם, הובהר לעמותה האחראית על שירותי הקבורה בבית החולים כי יש לציין ולהבהיר באופן מפורש למשפחות הנפטרים את כל זכויותיהם, ביניהן שירותים הפטורים מתשלום".

 

בימים הקרובים ירועננו הנהלים בכל המחלקות", נאמר מבילינסון, "על אופן מסירת המידע למשפחות הנפטרים עם זכויותיהם ומידע על כך שיכולים לפנות באופן עצמאי ישירות לחברת קדישא".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.